Yazlık ev dekorasyonu için 11 öneri

yazlik-evŞehrin kalabalığı, gürültüsü ve karmaşasından, nemli ve sıcak havasından kaçıp kurtulmak isteyenler yazlığa gidecekleri anı iple çekerler. Hele çalışıyorsanız hafta sonu gelse de yazlığa kaçabilsem hayaliyle tüm haftayı geçirebilirsiniz. Rahat bir nefes almak, doğayla bütünleşmek, sabah uyandığında mis gibi havayı içine çekerek güne başlamak, kahvaltısını bahçesinde ya da balkonunda ailesi ile yapmak sonra da havuzun, denizin keyfini çıkarmak yazlık evi olanlar için tadına doyulmaz anlardır. Stres atmanın da en güzel yoludur yazlıklarda geçirilen keyifli anlar…

Yazlık evinizin dekorasyonunu rahat edebileceğiniz ve hoşunuza giderek yaptıysanız kendinizi daha da bir ayrı mutlu hissedersiniz. Sizin de yazlık eviniz varsa ya da yeni aldıysanız nasıl dekora etmeniz gerektiği hakkında bazı önerilerimizi sizle paylaştık.

 1. Yazlık ev dekorasyonu denilince ilk akla gelen evde kullanacağınız renkler. Yazlık evlerde açık ve pastel renkleri tercih etmelisiniz. Yazlık evlerin dekorasyonundaki en önemli şey açık renkleri kullanmanızdır. Perdelerde, duvarlarda, mobilya ve aksesuarlarda kullanabileceğiniz doğayı anımsatan sarılar, yeşiller, denizin rengini ve serinletici etkisini simgeleyen mavi ve turkuaz renkleri ile evinize canlılık katabilirsiniz. Turkuaz renkler hem yatak odası hem de oturma odanızda beyaz, bej, krem gibi renklerle harika bir uyum yakalar. Koltuklarınızda, perdelerinizde, koltuklarınıza ya da yerlere koyacağınız yastıklarda, yatak odası nevresim takımlarınızda, perdelerinizde mavi ve turkuaz tonunu kullanmak evinizin köşelerine ferahlık ve huzur verecektir. Yazlık evlerde mavi ve beyazın muhteşem uyumunu ve bu renklerin insanı ne kadar rahatlattığını düşünerek bu iki rengi evinizde mümkün olduğunca çok kullanın. Her ne kadar temizliği diğer renklere göre zor ise de beyaz bir koltuk salonunuza ferahlık katar. Beyaz renge yakışacak renklerde koltuk şalları ve örtüleri ile renginin kirlenmesi engelleyebilirsiniz.
 2. Seçilen mobilyaların tarzı da önemli… Yazlık evlerin amacının dinlenmek ve tatil yapmak olduğunu düşünürsek şıklığı kadar rahat mobilya seçmeye dikkat etmek lazım. Seçilen mobilyanın diğer taraftan temizliği kolay olması lazım ki hanımlar tüm gününü temizlik yapmak için harcamasın. Sade ve çok amaçlı kullanılabilen mobilyalar yazlık evler için daha ideal. Hasır mobilya ve aksesuarlar, bambu masa ve sandalyeler yazlık evleri şık gösterecek mobilyalardır.
 3. Fazla eşyadan özellikle yazlık evlerde uzak durmak önemli bir detaydır. Hem yaşanılan alanı daraltması hem de temizleme zorluğu nedeniyle konforlu ve işinizi görmeye yeterli sayıda ve tarzda eşya seçmek daha doğru.
 4. Yazın enerjisini yazlık evinizde kullanabileceğiniz aksesuarlarla da yaratabilirsiniz. Denizcilikle ilgili temalar, yelkenliler, deniz kabukları ile yapılmış mumluklar, tepsiler, aynalar, renkli taşlar, denizyıldızları ile bu havayı yaratmanız mümkün. yazlik-ev-4
 5. Yazlık evlerin vazgeçilmezlerinden biri de marin desenlerdir. Özellikle oturma odanız ya da salonunuzda bu desenleri kullanabilirsiniz.
 6. Çiçekler yazlık evlerin de vazgeçilmezi. Yeşil bitkiler evinize doğanın enerjisini getirebilir. Vazoya koyacağınız birkaç dal lavanta hem harika kokar hem de o güzel rengi ile ortama şirinlik katar. Yatak odanıza, banyonuza, salonunuza koyabileceğiniz gibi çiçekleri değişik saksılara yerleştirerek balkon ya da bahçelerinize koyabilirsiniz. Çiçekler cam kaselerde ve cam kavanozlarda da oldukça şık durur.
 7. Yatak odaları, sıcak ve hareketli geçen yaz günlerinin üzerinizde bıraktığı tatlı yorgunluğu rahat bir uyku ile atabileceğiniz evin en önemli bölümlerinden birisi. Odanızın duvarlarını sıcak renklerden seçebilirsiniz. Bu renkleri yatak örtülerine, yatağınız üzerine attığınız yastıklara, odaya koyabileceğiniz bir pufa ya da koltuğa ve perdelerinize yansıtabilirsiniz. Tabi burada önemli bir noktayı atlamamak lazım; mobilyalarınızın açık renklerde seçmeli kullanacağınız aksesuar ve objeleri daha canlı ve iddialı renklerde seçmekte fayda var. sürgülü ve aynalı dolaplar odanın daha geniş görünmesini sağlar. yazlik-ev-3
 8. Yazlıklardaki yatak odasında ferforje yatak başlıkları oldukça hoş durur. Klasik yatak modellerinin yanı sıra yazlıklarda ferforje başlıklı modeller de seçilebilir. Bazalı yataklar kullanmak için de pek çok eşyanızı saklayabilmenizi sağlar.
 9. Küçük çocuklarınız varsa ve odada yer darsa varsa yaşlarına göre ranza veya yatakların alt bölümünden ikinci bir ünite çıkan tarzdaki yatakları tercih edebilirsiniz.
 10. Kitap okumayı seviyorsanız evin bir köşesine koyabileceğiniz bir sedir ya da koltuk sizi kitap okurken daha da keyiflendirecek bir ortam yaratabilir. Özellikle cam önleri harika bir seçim olabilir.
 11. Özellikle yazlıklarda teras ve balkonlar önemli alanlardan biri, keyif yapabileceğiniz en güzel ortamlar. Bu alanınız çok büyük değilse yer kazandıran, az yer kaplayan ve kaplayan eşyalar seçmek önemli. Masa ve sandalyelerde yer kazanmak için katlanır modelleri tercih etmekte fayda var. Balkon ya da terasınızda koltuk tarzı mobilya koyamayacak kadar dar bir alana sahipseniz küçük bir sedir ya da bank türü bir koltuk, geniş minderler ve büyük puflar sizi mutlu edebilir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir