Yatak odasında mavi, turkuaz renkleri kullanımı için 10 öneri

turkuaz-1
Ferahlık, dinginlik ve huzur veren mavi ve turkuaz renklerini hem kışlık evlerinizdeki hem de yazlık evlerinizdeki yatak odalarınızın dekorasyonunda kullanabilirsiniz. Bu renk tonları denizi ve yazı da anımsatan renkler olduğu için yatak odanızda kullanmak bu odada yaz havası estirmenizi de sağlar. Bu renkler ayrıca odanıza canlılık katacaktır. Bu renklerin tonlarını yatak odanızın dekorasyonunda kullandığınız diğer renklerle doğru birleştirirseniz harika bir görünüm elde edebilirsiniz. Özellikle açık mavi, kahverengi ve krem rengi üçlüsü yatak odası için en uygun renk kombinasyonlarından birini oluşturur.

Bu harika renkleri hangi alanlarda, ne tür objeler seçerek ya da hangi renklerle kombine ederek kullanabilirsiniz? Birkaç öneriyi sizlerle paylaşmak istedik.

  1. Yatak odanızın duvarları için seçeceğiniz duvar kağıtlarında ya da duvar boyası renginde krem ve bej tonlarını tercih ederseniz turkuaz ve mavi renkte kullandığınız aksesuarlarınızı ya da eşyalarınızı ön plana çıkarabilirsiniz.
  2. Yataklarınıza sereceğiniz çarşaf, yastık ve pike takımlarınızda, yatak örtülerinizde denizin ve suyun serinliğini hissetmek için mavi, turkuaz renklerin tonlarını kullanabilirsiniz. Bu renkleri içeren desenler özellikle kahverengi ahşap veya beyaz lake mobilyalarda çok şık durabilir.
  3. Odanızda krem ya da beyaz kilim veya halı kullanarak turkuaz ve mavi renklerde kullandığınız diğer objeleri hem ön palana çıkarabilir hem de harika bir uyum yakalayabilirsiniz.
  4. Yatak takımınız özellikle krem, beyaz tonları ağırlıklı ise yatağınız üzerine koyabileceğiniz mavi ve turkuaz renkteki ve hoş desenlerdeki küçük yastıklar da hoş bir görünüm oluşturacaktır.
  5. Perdeler odalara ayrı bir hava katar. Yatak odanızdaki duvarlarınız bej, krem ya da beyaz renklerde ve mobilyalarınız kahverengi ise mavi ve turkuaz renk içeren perdeler odanıza ayrı bir canlılık katacaktır. turkuaz-3
  6. Bu renkleri odanızda kullanacağınız abajurda da kullanabilirsiniz. Özellikle krem, kahverengi renklerinin hakim olduğu bir odada turkuaz ve mavi renklerinin bu renkler ile uyumu yatak odanızda harika bir hava yaratacaktır. Aynı şekilde odanızın tavanınıza asacağınız avizede de mavi, turkuaz tonları kullanabilirsiniz.
  7. Mavi renkte bir puf ya da koltuk yatak odanızda oldukça hoş durabilir. Tabi burada da dikkat edilmesi gereken unsur bu rengin odadaki diğer renklerle uyumu olmalıdır.
  8. Duvarlarda kullanılan tabloların seçiminde bu renklerin hakim olduğu tablolara ağırlık verilecekse gibi odada kullanılan diğer renklerle uyumu yakalamasına dikkat etmek gerekir.
  9. Mavi ve turkuaz renkteki vazolar, mumlar, seramik objeler beyazın ve krem renginin hakim olduğu bir yatak odasında oldukça şık duracaktır.
  10. Yatak odanızın diğer duvarlarını beyaz, krem tonlarında bırakacak şekilde bir duvarını mavi renk tonlarından birini kullanarak boyayabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir