Yatak odası dekorasyonunun havasını değiştirecek yatak örtüleri

Yatak odası uyumak ve dinlenmek için zaman geçirdiğimiz en önemli mekanlardan bir tanesidir. Neredeyse günümüzün üçte ikisi yatak odasında geçer bu yüzden yatak odası dizaynı oldukça önemlidir.

yatak-odası-25

Huzurlu bir yatak odası dekorasyonu oluşturmak oldukça önemli. Huzurlu ve rahat olmasının yanı sıra gözümüze hitap eden şıklıkta bir yatak odası dekorasyonu oluşturmaya da özen gösterilmeli. Ayrıca özel bir mekan olmasından dolayı odanın dekorasyonu tamamen sizi yansıtmalı. Şıklığın ve konforun bir arada sunulduğu yatak odaları tam bir ambiyans içerisinde oluyor.

Siz de yatak odanızdan sıkıldıysanız ve yeniden yatak odası dizaynı yapacaksanız ya da baştan aşağı yatak odanızı yenileyecekseniz özellikle ufak dokunuşlarla ve yatak odası tekstili ile bunu nasıl sağlayabilirsiniz, onlardan bahsedelim. Yatak odasında güne nasıl başladığınız ve hatta gece uykuya dalma süreciniz bile oldukça önemli çünkü zinde ve dinç bir şekilde uyanmak istiyorsanız yatak odanız ferah ve huzurlu olmalıdır. Yatak odanızda perdelerden yatak örtülerine kadar çok farklı alanlarda değişiklikler yaparak bütçenizi de fazla aşmadan yatak odası dekorasyonu yapılabilir.

yatak-odası-27

Yatak odasında dikkati en çok çeken ve odak noktasında olan mobilya hiç şüphesiz yataktır. Odanın merkezi olarak yatağı kabul edebilirsiniz. Yatak odasına her girdiğinizde gözünüze ilk olarak yatak çarpar. Artık alışmış olduğu yatak örtünüz size sıradan ve basit gelebilir yeni ve farklı renklerden oluşmuş her zamanki zevkinizden çok farklı bir tarza sahip yatak örtüsü odanın havasını bir çırpıda değiştirebilir. Zaten uygun bütçe ile yatak odasında yapabileceğiniz en hızlı değişikliklerden biri yatak örtüsü değişimi olacaktır.

Sürekli kullandığınız renklerin dışında ve farklı tarzlar kullanmaya çalışın. Genelde sade ve yatak odası içindeki her şey ile uyum sağlayabilecek renkte olan örneğin kahve, krem, beyaz gibi renklerde onları tamamlayacak renklerde ve dekoratiflikte olan yastıklarla süsleyebilirsiniz. İrili ufaklı yastıklar seçerek yatak örtüsünde bulunan renkler ile tamamlayabilirsiniz. Özellikle saten veya jakarlı olan yatak örtüsü dokuları farklı olmasından dolayı deneyebilirsiniz.  Yatak odanız çok renkliyse ve yatağınız sade, bembeyaz huzur veren bir alana dönüştürmeyi de deneyebilirsiniz. Size yatak odanızda gerçek anlamda değişiklik yaptığınızı hissettirecek, bir şekilde farklı tarzda bir ürün seçmeye çalışın.

Yatağınızı nevresim takımı ve yatak örtüsüne uygun renklerde olan ya da kimi zaman renk ve desenli olabilir kimi zaman örtünüz rengarenk olabilir, yastıklarınız sade olabilir. Yatağı bir tuval gibi düşünüp, son derece farklı tasarımlar yatağınıza yansıtabilir ve farklı dizaynlar elde edebilirsiniz.

yatak-odası-26

Özellikle spor bir yatak odanız varsa saten ve ağır yatak örtülerinden kaçının çünkü yatak odanızla tam bir zıtlık oluşturacaktır ve yatak odanızın havasını bozacaktır. Bunun yerine günlük kullanıma uygun klasik patchwork bir yatak örtüsü tercih edilebilir. Hem kullanımı hem de temizlemesi oldukça kolaydır.

Yatak odasının genellikle doğal ve pastel renkler olması gözü yormayan tonlar olmasından daha iyidir ancak yatak örtüsü daha renkli ve hareketli seçilebilir kontrast oluşturması bakımından.  Yeni evlilik hazırlıkları yapıyorsanız ve çeyizi için yatak örtüsü düşünüyorsanız o zaman beyaz, krem, mürdüm, kırmızı, pudra pembe gibi renkler tercih etmenizde fayda var. Ancak bu durum zaman içerisinde sürekli aynı örtüyü kullanmanızı zorlaştırabilir çünkü bu tarz gelinliği andıran ve kumaşı oldukça hassas olan örtüleri her zaman kullanmak zor olduğu gibi bakım ve temizliği de ayrı önem taşımaktadır.

Yatak odası mobilyalarınız ve yatak örtünüz nasıl olursa olsun, mutlaka size ait bir şeyler yansıtıyor olsun.

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir