Teras dekorasyonu için fikirler

teras-renkli-1

 

Şehrin kalabalığından ve stresten uzaklaşmak, biraz kafa dinlemek için sığınacak en iyi liman evinizin terasıdır. Değerlendirmeyi bekleyen bir terasınız varsa, bu güzelliğe sahip olduğunuz için kendinizi şanslı hissedebilirsiniz. Eğer terasınız boş boş duruyorsa, onu harika bir dinlenme ve keyif köşesine dönüştürmek için bir an önce harekete geçin. Yeşillikler içinde rahat ve huzurlu bir terasa kavuşmak için birkaç noktaya dikkat etmeniz yeterli. İlk bakışta düz beton bir zeminden ibaret olan terasınızı, birkaç uygulamayla etkileyici bir bahçeye çevirebilirsiniz.

Gölgelik kullanın
Oturma grupları, yeşil bitkiler ve mükemmel bir yer döşemesiyle büyüleyen terasınızda günün her saati keyifle oturabilmek için gölgelik kullanmanızda fayda var. Balkonunuzda veya terasınızda kullanacağınız gölgelik ile bu bunaltıcı yaz günlerinde serinliğin keyfini çıkarabilirsiniz. Oturma grubunu koyacağınız köşede şemsiye, sabit ya da katlamalı tente, pergole, asma-germe membran, raylı gölgelik sistemlerinden yararlanarak terasınızda her an keyifli vakit geçirebilirsiniz.

Gölgelik seçerken rüzgara ve yağmura dayanıklı, çabuk solmayan ve kolay temizlenebilir bir ürün olmasına özen gösterin. İstediğiniz zaman kapatıp istediğinizde açabileceğiniz gölgelik sistemlerini de tercih edebilirsiniz. Gölgelikler, yalnızca gölge sağlamaya değil, aynı zamanda terasınızın etrafını kapatarak, dışarıdan görülmesini engellemeye, mahremiyetinizi korumaya yarar.

gölgelik

Sıcak Bir Ortam yaratın
Terasınızda canlı renkler, dekoratif aksesuarlar ve mobilyalar ile rahat ve sıcak bir atmosfer oluşturun. Dış mekana uygun bir halı serip koltukları renkli yastıklarla süsleyeceğiniz terasınızı, açık havayı seven bitkilerle donatarak sıcak bir ortama dönüştürebilirsiniz. Terasınızda cıvıl cıvıl ve renkli bir görüntü yakalamak için yeşil, pembe ve mavi tonlarından yararlanabilirsiniz.

teras-renkli

Işıklandırmaya önem verin
Gündüzleri doğal ışığın tüm nimetlerinden faydalanabilirsiniz. Ancak hava karardıktan sonra, gecenizi aydınlatacak, ortama romantik bir hava katacak bir ışıklandırma şart. Teraslarınızda hesaplı olduğu kadar az elektrik harcayan, dış mekana özel üretilmiş Led aydınlatmalar kullanabilirsiniz. İstediğinz köşeyi , istediğiniz renkte aydınlatmanızı sağlayan Led lambalarla, terasınızı bir anda parti mekanına çevirebilir, dilediğiniz an keyifli bir dinlenme köşesine dönüştürebilirsiniz.

Terasınızı aydınlatmak için fener ve mumlardan yararlanabilirsiniz. Cam fener veya kandiller ile yaz akşamlarınız daha renkli bir hal alabilir.

teras-isik

Işıklandırma konusunda tercih yaparken terası nasıl kullanacağınızı göz önünde bulundurarak karar vermelisiniz. Arkadaşlarınızla toplanıp terasta kağıt oynamak isteğinizde ışığın yeterli gelmemesi hiç hoş olmaz, yemekli davetlerinizde de sofranın yeterince aydınlık olması gerekir. Bu gibi durumlar için güçlü ışık veren lambalar tercih edebilirsiniz. Yemek masanızın üzerinde sarkıt lamba, oturma grubunuzun kenarında ayaklı abajurlar ve duvar lambaları kullanmanız işe yarayabilir.
Güneş enerjisi ile çalışan aydınlatma elemanları da iyi bir seçim olabilir. Böylelikle kablo çekmeyle uğraşmadığınız gibi tesisat işiniz de olmaz. Güneşin yakıcı etkisinden korunmak için asma germe membranları kullanabilirsiniz.

teras-bitki

Yeşilliğe yer açın
Terasınızda ferah ve huzurlu bir ambiyans oluşturmak istiyorsanız doğanın güzelliklerinden faydalanmanız gerekli. Mekanınız ister küçük ister büyük olsun, yeşil bitkilere yer vererek iç açıcı bir hava yakalayabilirsiniz. Eğer bitkilerin bakımına ayıracak yeterli vaktiniz yoksa, güneşe dayanıklı, bakımı kolay bahçe çiçeklerinden almayı tercih edin. Birkaç büyük saksı bitkisi ve çiçekler ile doğal ve canlı bir mekan hazırlayabilirsiniz.
Bitkileri alırken, teras için aldığınızı, terasınızın ne kadar güneş gördüğünü ve hava koşullarını belirterek ona göre terasınıza en uygun bitkileri seçmeye özen gösterin.

teras-korkuluk

Güvenliği sağlayın
Çocuklu bir aileye sahipseniz, küçük çocuklarınızın güvenliği her şeyden önemlidir. Sadece kendi çocuğunuz için değil, çocuklu misafirlerinizi de düşünerek terasta korkuluk vb. güvenlik önlemleri almayı unutmayın. Teras kapısının kitlenebilir olması ve çocukların ulaşamayacağı düzeyde bir üst kilidin bulunması akıllı bir çözüm olabilir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir