Oturma odanıza pozitif enerji katmak için 14 tüyo

dekorasyon
Oturma odası evin merkezi bir nevi kalbidir. Hem ailemizle vakit geçirdiğimiz hem de misafirlerimizi ağırladığımız alanlardır. Bu odada doğru seçilen mobilyalar, renkler kısaca yapılan doğru dekorasyon odalara ferahlık ve canlılık katar. Peki, ya odanın enerjisi? Görüntüsü kadar oturma odamızın enerjisinin de pozitif olması hem kendimizi daha iyi hissetmemi hem de odada bulunan kişilerin daha sağlıklı ilişkiler kurması anlamında önemli. Oturma odanıza girdiğinizde ya da burada nasıl bir his duyuyorsunuz? Daraldığınızı mı, enerjinizin bir anda tepe taklak olduğunu mu yoksa rahatladığınızı, enerjinizin yükseldiğini mi?

Mutlu ve huzurlu bir oturma odası yaratmanın püf noktalarından biri de sakince akan bir chi’nin bu odadan içeriye akmasıdır. Bunu sağlamak için yapacağımız şey buradaki tıkanıklıkları saptamak ve işe yarayacak yöntemlerle gidermek. Chi bir enerjidir; Çinlilere göre duygusal ya da fiziksel her sorunun çözümü o bedenin chi’sinde yatar. Evin tüm alanlarında aslında bu enerjinin dengelenmesi oldukça önemli… Biz bu yazımızda oturma odasında nasıl enerjiyi dengeler ve pozitif tutarız bu konuda sizlere tüyolar hazırladık.

 1. Bitkiler chi ile doludur. Oturma odanızın enerjisini yükseltmek istiyorsanız bir köşeye yukarı doğru büyüyen, geniş yapraklı bitkiler koyun. Yalnız bitkilerin solmamasına dikkat edin, onlar solduğunda verdiği chi enerjisi de gider. Bitki ölürse hemen uzaklaştırın. Yapraklarının daha geç solması için iyi bakın, o bitkinin bakım sırlarını öğrenin ve ara sıra yapraklarını budayın.
 2. Oturma odasındaki koltuk ve kanepelerin arkalarının duvara dönük yerleştirilmesine özen gösterin. Odada oturan herkes içeri girenleri görebilmeli.
 3. Oturma odasındaki boş bir köşe sosyal bakımdan kendimizi engellenmiş hissetmemize neden olabilir. Boş köşeleri bir koltukla kapatabilirsiniz eğer mobilya için yer yoksa bir saksı çiçeği de işinize yarar. Boş bir köşede aydınlatma da kullanabilirsiniz.
 4. Oturma odanızı yumuşak kumaşlı koltuklar ve birçok yastık içerecek şekilde dekore edin.
 5. Oturma odanızda yuvarlak ya da oval nesnelerin de bulunmasına dikkat edin. Örneğin yuvarlak bir masa, küresel aydınlatmalar, vazo, şişe ve benzeri eşyalar. Bunu sağlamak kişilerin bir araya gelmesini ve iletişimin daha sağlıklı olmasını sağlar.
 6. Oturma odanızı sıkıcı bir havadan kurtarmak istiyorsanız ve eşyalarınıza da uyum sağlıyorsa bu alanda turuncu rengi kullanın. Turuncu enerjiktir ve yenilenen enerji yaratır, aile üyeleri arasında iletişimi güçlendirir. Burada dikkat edeceğiniz unsur turuncuyu aşırı derecede kullanmamak. Çünkü bu durum eşler arasında öfkeyle patlamalarına sebep olabilir.
 7. Yaşanılan ortamlarda yeşil renk kullanmak kişilerin yaşamda kendilerini geliştirme isteği yaratır. Mavi renk ise sakinleştirir, huzur verici etkisi vardır.
 8. Oturma odanızı çok fazla eşya ile doldurmayın. Oturma odası rahatça sohbet edebilmek için rahat bir ortam olarak hazırlanmalı. Fazla eşyanın bulunduğu ortamlarda insanlar rahat hareket etmekte zorlanır.
 9. Oturma odanızı düzenli tutmak da önemli. Yığıntı ve dağınıklık insanlarda sıkışmışlık hissi yaratır. Fazla eşyalı ve dağınık odalarda chi’nin akışı zorlaşır hatta tamamen durur. Düzenli bir oturma odası sosyal bağlarınızı güçlendirir.
 10. Oturma odası ne kadar küçük olursa olsun mutlaka küçük de olsa bir masanın bulunması önemli. Masa oturan kişiler arasında sembolik bir bölme yaratır ve onlara güvenlik duygusu verir. Masa seçimi yaparken oval ya da yuvarlak masa tercih etmeye çalışın.
 11. Bozulan bir ilişkiyi düzeltmek ya da var olan bir ilişkiyi sürdürmek için doğuya bakan bir duvara istediğiniz insanların olduğu bir fotoğraf asabilirsiniz. Fotoğrafı seçerken insanların gülümsüyor olmalarına özen gösterin.
 12. Oturma odanızın duvarlarının dökülmeye başladığında ya da boyalar sıyrılmaya başladığında boya yaptırmayı ihmal etmeyin. Neden derseniz, yıpranmış, dökülmüş boyalar odada oturan kişi ya da kişilerde cilt sorunları yaşanmasına sebep olabilir. Duvarlar Feng Shui felsefesinde cildi temsil eder.
 13. Bazı hayvan sembollerini oturma odanızda enerjileri güçlendirmek için kullanabilirsiniz. Örneğin at hız ve sabırlı olmayı, fil dayanıklılık ve başa çıkabilmeyi, anka kuşu öngörü ve vizyonu, ayı cesaret ve kuvveti ejderha yaratıcılık ve gelişmeyi, kaplumbağa özgüveni ve bilgeliği simgeler. Bu sembollerin olduğu objelerle hem oturma odanızda istediğiniz alanda yaratmak istediğiniz enerjiyi oluşturabilir hem de odanızın dekorasyonuna mistik bir hava katarsınız.
 14. Oturma odanızın havasız kalmamasına önem verin. Oturma odasında hava akışını sağlayabilmek için oturma odanızı bolca havalandırın, bu alanda havanın hareket etmesini sağlayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir