Oturma odalarında doğru duvar kağıdı seçimi nasıl yapılır?

duvar-kagidi
Duvar kâğıtları hayatımız girdiğinden beri evlerimiz bir hayli şenlendi. Tek düze duvar boyaları yerine binlerce farklı desen ve çeşit duvar kâğıdı tercih edilir oldu. Uygulama aşaması hayli kolay olan ve istenilen sıklıklarda kolaylıkla değiştirilebilen duvar kâğıtları artık ev dekorasyonunun vazgeçilmezleri arasında. Evlerde en sık duvar kâğıdı kullanılan yerlerden birisi ise oturma odaları. Sürekli göz önünde olan oturma odaları dekore edilirken duvar kâğıtları en güzel halleriyle yerlerini alıyorlar. Ancak duvar kâğıtlarının doğru kullanımı elbette çok önemli. Doğru kullanıldığında nasıl sihirli dokunuşlar yaratabiliyorsa yanlış kullanıldığında da bir o kadar olumsuz görüntüler ortaya çıkartabiliyor. Eğer oturma odanızda duvar kağıdı kullanmayı düşünüyorsanız bilmeniz gereken bazı detaylar var.

duvar-kagidi-1

İşte oturma odalarında doğru duvar kâğıdı seçimi için bilmeniz gerekenler;

  • Öncelikle oturma odalarında tüm duvarlarını tek tip bir duvar kâğıdı ile kaplamaktan kaçının. Eğer isteğiniz bu yönlü ise o zaman oldukça sade duvar kâğıtları tercih etmelisiniz. İri desenli ve çok renkli duvar kâğıtlarından uzak durun. Çünkü uygulamadan önce oldukça masum ve güzel görünen bu tür duvar kâğıtları tüm duvara uygulandığında karmaşık ve hoş olmayan bir görüntü yaratacaktır. Eğer hafif desenli kâğıtlar seçtiyseniz ve tüm duvarları kaplatmak istiyorsanız o zaman koltuk takımlarınızın açık ve tek renk olmasına özen gösterin. Duvarlardaki yoğunluğu sade mobilya aksesuarlarla yok edin.
  • Oturma odalarında duvar kâğıdı kullanmanın en ideal şekli en çok ilgi çeken duvarı güzel bir kâğıtla kaplamak olacaktır. Örneğin televizyonunuzun olduğu duvar herkesin dikkatini çeken bir duvardır. Sadece bu duvarı kâğıtla kaplamak doğru bir adım olacaktır.
  • Eğer oturma odanız hayli güneş alıyorsa bu durumda soğuk renklerden bir tercih yapabilirsiniz. Çünkü sıcak renkler güneş ışığında kendini göstermeyecektir. Ama oturma odanız karanlık ise kesinlikle sıcak renklerde duvar kâğıtları seçmelisiniz ki bu karanlık kırılsın.
  • Duvar kâğıtlarını alırken kalitesine dikkat etmelisiniz. Tırnağınızla dokunduğunuzda kolaylıkla soyuluyorsa bunlar kalitesiz kâğıtlardır ve uygulamadan kısa bir süre sonra soyulmaya ve deforme olmaya başlayacaktır. Aynı zamanda rahatça yerinden çıkabilen ve çıkarıldıktan sonra duvarda iz bırakmayan kâğıtları kullanmak gerekir. Değişim yapılırken ve yerine yenisi takılırken bu aşama önemli olacaktır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir