Öğrenciler için 7 çalışma odası önerisi

calisma-odasi

Öğrencilerin daha verimli bir ders çalışma zamanına sahip olabilmeleri için çalışma odalarının bulunması ve bu odaların özel olarak döşenmesi gerekir. Ancak bu mümkün değilse de öğrencinin sahip olduğu odanın doğru şekilde dekore edilmesini sağlayarak da daha verimli bir çalışma süreci geçirmesini de sağlayabilirsiniz. Öğrenciler için 7 çalışma odası önerisi sayesinde çocuklarınızın daha verimli çalışmasına olanak sağlayacak fiziksel şartları oluşturmanız mümkün olacaktır.

1- Mümkünse öğrencinin kendisine ait bir çalışma odasına sahip olması ve buradaki tüm mobilya seçimlerinin özenle yapılması gerekir. Bu mobilyalarının yerine de dikkat etmek gerekir. Çalışma masasının camın hemen yanında olmamasına dikkat etmeniz gerekir. Bu sayede öğrenci ders çalışırken yazın sıcaktan kışın da soğuktan etkilenmemiş olur.

2- Çalışma masalarının üzerinde gereksiz yere bulunan resimler ve çeşitli süs eşyalarının kaldırılması gerekir. Bunların öğrencinin dikkatini dağıtacak olması sebebi ile kesinlikle öğrencinin görüş alanında bulundurulmaması faydasına olacaktır.

3- Çalışma esnasında öğrencinin ihtiyacı olan her eşyanın masanın üzerinde ya da çekmecesinde bulunması gerekir. Böylelikle öğrenci ders çalışırken sürekli olarak ders başından kalkmak ve zaman kaybetmek zorunda kalmaz. Bu sayede ilgisinin dağılması ve konsantrasyonunun bozulması da engellenerek daha verimli bir çalışma dilimine sahip olması sağlanır.

4- Çalışma odasının sessiz olması gerekir. Bu yüzden evinizin mümkünse en sessiz odasını tercih etmeniz yararınıza olacaktır. Odada televizyon ya da müzik seti gibi ilgi dağıtıcı eşyaların olmaması da büyük bir önem taşımaktadır.

5- Mümkün mertebe öğrencinin kendi istediği şekilde çalışma odasını düzenlemesine izin verin, ancak duvarlarına resim, afiş ve poster gibi şeyler asmasına izin vermemeniz gerekir. Bunlar öğrencilerin gözünü yoracağı gibi gördükçe hayal kurmasına ve aklının karışmasına neden olacaktır. Bu sebeple doğru bir seçim yapmaları konusunda onlara kılavuzluk etmeniz yararınıza olacaktır.

6- Tamamen beyaz mobilyalar, beyaz duvar boyaları ve aşırı aydınlatma öğrencinin gözünün daha çabuk yorulmasına neden olacaktır. Bu sebeple az miktarda da olsa renkliliğe özen göstermeniz gerekir. Bu seçimi yaparken özellikle pastel renkleri tercih etmeniz doğru bir seçim olacaktır. Ayrıca mobilya seçimleri için ahşap ürünleri tercih etmeniz de yararınıza olacaktır.

7- Bir duvarın tamamını kütüphane olarak kullanabileceğiniz gibi dubarların göz hizasından itibaren üst kısımlarını raf şeklindeki kitaplıklar ile düzenlemeniz de faydalı olacaktır. Tam boy çalışma masaları yerine öğrencinin çalışma masasının üst kısmına duvar rafı şeklinde kitaplıklar koymanız da faydalı olacaktır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir