Matkaplar ve Şarjlı Matkaplar Hakkında Bilmeniz Gerekenler

sarjli-matkap-2

Matkap temel olarak delik delme, ek olarak havşa açma işlemleri için kullanılan, iki kesme kenarına sahip bir kesici takım türüdür ve ahşap, metal, beton gibi yüzeylerde delik açmak ya da var olan deliği genişletmek amacıyla kullanılır. Delik delme operasyonu esnasında oluşan talaş, helisel kanallar vasıtasıyla dışarı atılır.

Havşa matkapları, delme operasyonu sonrasında oluşan çapakların alınması, deliğin keskin kenarlarının yumuşatılması ve cıvata gibi bağlantı elemanlarının başlarının gömüleceği yuvaların açılması amacıyla kullanılır. Yine de havşa açma işlemi için kullanılan kesici takımlar genellikle ikiden çok kesme kenarına sahip takımlardır ve bunları matkap yerine silindirik havşa takımı veya konik havşa takımı olarak nitelendirmek, bunları freze çakıları olarak düşünmek daha uygundur.

Halk arasında genellikle “matkap ucu” olarak da anılan matkap denildiği zaman genellikle gerçek adı “breyz” olan makine ifade edilmektedir.

Matkap tezgahı matkap takımları kullanılarak delme/havşa açma operasyonlarının yapıldığı tezgahtır. Breyz ise günümüzde hemen hepsi elektrik motorlu, tabanca şeklinde, ucunda bir mandren bulunan el aleti/makinesidir. Matkap, mandrene sıkıştırılarak kullanılır. “Ev tipi” denilebilecek breyzlerin mandrenlerine genellikle en fazla 13 mm çapındaki matkaplar bağlanabilir.

Şarjlı matkaplar farklı amaçlara hizmet etmek üzere üretilmektedir. Şarjlı matkabının teknik özellikleri ve akü gücü kullanım alanlarına göre değişebilir. Basit vidalamalar için küçük ebatlı bir şarjlı matkap iş görürken, daha fazla güce ihtiyaç duyulan zeminlerde kuvvetli şarjlı matkaplar kullanılması gerekir.

Şarjlı matkap markaları arasında en fazla tercih edilen markalar Bosch, Makita, Skill,Max-Extra, RBT. Şarjlı matkaplar hırdavat ürünleri satan yerlerden temin edilebilir. Yapı marketler ve e hırdavat marketleri şarjlı matkap almak için doğru adreslerdir. Satın alacağınız ürünü seçerken markasına, garantisine ve satışı yapan firmaya bakarak karar vermenizde fayda var.

Matkap ihtiyacınız varsa ve bir matkap satın alacaksanız kaliteli ve güçlü bir matkap tercih etmeniz çok daha uzun süre kullanabilmeniz açısından önemli. Ufak tamiratlar yapıyorsanız amatör bir makine sizin için yeterli olacaktır. Sürekli kullanım için profesyonel makineler çok daha uygundur.

Internetten matkap alacaksanız biraz araştırma yapmanızda fayda var. Internetten sipariş verirken hırdavat konusunda uzman bir hırdavat marketi kullanmanızın size avantajları olacaktır. Bu sayede çok daha fazla ürün seçeneğini değerlendirme fırsatını da elde etmiş olursunuz.

Hem profesyonellerin hem de amatörlerin hırdavat ürünleri ihtiyaçlarını karşılamak için kurulan hirdavatburada.com Türkiye’nin her bölgesine hırdavat malzemeleri satışı gerçekleştiriyor. Elektrikli el aletleri, dijital ölçüm cihazları, bahçe aletleri, garaj ekipmanları, el aletleri, iş güvenlik ürünleri, yapıştırıcı ve kimyasallar, havalı el aletleri gibi farklı kategorilerde 30.000’den fazla ürünün satışı yapılan hirdavatburada.com, 40 yıldır hırdavat sektöründe yer alan Metaş Hırdavat bünyesinde faaliyet gösteriyor.

100 TL ve üzeri siparişlerinizde ücretsiz nakliye fırsatı, kapıda nakit veya kredi kartı ile ödeme seçeneği, peşin fiyatına kredi kartına taksit olanağı gibi avantajlar sunan Hirdavatburada.com web sitesinde 30.000’in üzerine hırdavat ürününü bulabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir