Küçük mutfakları kullanışlı hale getirmenin 5 yolu

kucuk-mutfak-1
Küçücük kutu gibi bir eviniz mi var? Ve ev küçük olduğu için haliyle mutfağa düşen alan da oldukça küçük mü? Bunun için üzülmeyin. Dekorasyon konusunda gün geçtikçe öyle güzel gelişmeler yaşanıyor ki, küçük yaşam alanlarında dahi kullanım harikaları yaratılabiliyor. Bunun için bazı detaylara dikkat etmek ve özel oluşturulmuş dekoratif malzemeler kullanmak yeterli oluyor. Böylelikle küçücük mutfaklardan kocaman dünyalar çıkabiliyor. İşte size mutfağınızı kullanışlı hale getirmenin 5 yolu;

  • Mutfak alanınız zaten küçük. Bu küçük alanda rahat ve hızlı hareket edebilmeniz için ortalıkta ayağınıza takılacak eşya olmaması gerek. Bunun için mümkün olduğunda dolaplarınızın ve beyaz eşyalarınızın gömme dolaplar içerisinde olmasına özen gösterin. Duvarla yüze yüz olan bir buzdolabı, mutfağın ortasına kadar gelmeyen bir saklama dolabı orta alanın boş kalmasına ve rahatça hareket etmenize yardımcı olacaktır.
  • Tüm mutfaklarda kullanışlı mutfak dolapları hayat kurtarır. İçerisine her şeyi yerli yerince sere serpe yerleştirdiğiniz mutfakların tadına doyun olmaz. Ama mutfağınız küçükse mecburen mutfak dolaplarınızın hacmi de o oranda küçülecektir. Bunun biraz olsun önüne geçebilmek için yükseklikten korkmayın. Bırakın mutfak dolaplarını tavana kadar uzansın. Üst dolap gözlerini az kullandığınız büyük parça mutfak eşyalarınız ile doldurun ve alt bölmelerde kendinize yer açın.
  • Küçük mutfaklarda ekstra alanlara ihtiyacınız olacak. Bunları yaratmak ise size ve yaratıcılığınıza bağlı. Örneğin mutfak masaları büyük dert. Zaten küçük olan mutfakta birde onlar işin içine girince alan iyice daralıyor. Bunun için mutfağa masa koymak yerine herhangi bir tezgâh vb şeylerden masa yaratmaya çalışın. Önüne iki sandalye koyun ve kısa süreli yemek ihtiyaçlarınızı burada karşılayın. kucuk-mutfak
  • Mutfaklarınızda tüm duvarlar dolapla kaplı değildir, nasıl olsa boş duvar vardır. Bu duvarları süs eşyaları ve saatlerle süslemek elbette güzel olacaktır. Ancak küçük bir mutfağa sahipseniz sizin için dekordan çok kullanım önemli olmalıdır. Bunun için mutfağınızda boş duvar bırakmayın ve oralara mutfak eşyalarınızdan asabilecek gibi olanları yerleştirin.
  • Mutfak dolaplarında köşe alanlar hep ölü alanlardır. Genellikle kimse bu alanları kullanmayı tercih etmez. Ancak küçük bir mutfağa sahipseniz seçim hakkınız pek olmuyor. Mutfak dolaplarına veya mutfak tezgâhlarının köşe alanlarına kavanozlarınız ve küçük elektrikli aletleriniz çok yakışacaktır. Böylelikle mutfağınızda ölü alan kalmayacaktır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir