Kışın vazgeçilmezi battaniyeler nasıl yıkanır?

Kışın soğukluğunu iyice hissettiğimiz şu günlerde battaniyeler daha aktif olarak hayatımızda yer alıyor. Temizlenmesine ise titizlik gösterilmesi gerekiyor.

battaniye

Battaniyeler, yorgan yerine veya daha soğuk olan bölgelerde yorganın da üzerine örtülmek suretiyle kullanılmakta olan, genel olarak yünden dokunmuş kalınca örtülerdir. Kimi zaman berjerinize oturup televizyon izlerken veya aynı koltukta oturup ta kahvenizi yudumlarken bir yandan da kitabınızı okurken üzerinize bir battaniye almaya ihtiyaç duyabilirsiniz. İşte bu gibi durumlarda battaniyelerin değeri daha iyi anlaşılmakta.

Günümüzde battaniye kullanımı konusunda farklı boyutlarda da çalışmalar yapılıyor. Battaniye mevsiminin gelmesiyle birlikte daha sık kullanılmaya başlanan çeşitli boyutlardaki battaniyelerin temizliği nasıl yapılmalı? Bayanları en çok düşündüren konulardan biri battaniyelerin nasıl yıkanabileceği.

Battaniyeler nasıl yıkanır?

Battaniye mevsiminin gelmesiyle birlikte, dolaplarımızda uzunca bir süre dinlenmiş olan battaniyeler de gün yüzüne çıktı. Uzunca bir süre kullanılmadığı için yıkanmasına ihtiyaç duyulmasının yanı sıra kullandıkça kirlenen battaniyelerin belli aralıklarda temizlenmesi gerekiyor.

Kimi zaman rengarenk ve oldukça hoş desenli olan battaniyelerimizi yıkamak zorunda kaldığımızda, nasıl yıkarsak ya da yıkatırsak zarar gelmez diye düşünürüz.

İşte size battaniyeleri temizleme yöntemleri:

Kuru temizleme

Battaniyenizin oldukça hassas bir yapıda olduğunu düşünüyorsanız ve ona çok değer veriyorsanız, bu konuda en garantili yol kuru temizlemeciye yollamaktır. Böylece battaniyenizin çamaşır makinenizde yıkanmasına kıyasla çok daha derinlemesine temizlenmesi için imkan tanımış olursunuz.

Elbette bunu her sene yapmak zorunda değilsiniz. 2-3 senede bir kuru temizlemeciye battaniyenizi vererek sadece kendi yapmış olduğunuz temizlikle de sınırlı kalmamış olursunuz.

Çamaşır makinesinde yıkama

Kışın çok kullanılması nedeniyle battaniyeler çabuk kirlenebiliyor. Çamaşır makinenizin yıkama kapasitesi yüksekse, kolaylıkla battaniyelerinizi çamaşır makinenizde yıkayabilirsiniz. Eğer battaniyenizi çamaşır makinenizde yıkamayı düşünüyorsanız; yıkamanız için uygun olan su sıcaklığı 30-45 derece arasında olmalı. Bu konu oldukça hassas bir konu olması sebebiyle özen gösterilmeli. Aksi taktirde battaniyenizde tüylenme başta olmak üzere yumuşaklığının eskisi kadar olmaması hatta lekelenme sorunları ile bile karşılaşabilirsiniz.

Battaniyenizi çamaşır makinesinde yıkamayı düşünüyorsanız, suyun sıcaklığı kadar önemli olan diğer bir konu ise; makinenin devir aralığının 500-600 devir arasında olmasına dikkat etmelisiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir