İkiz bebek odaları için 6 dekorasyon fikri

Bebek beklenen evdeki heyecan sadece anneyi değil tüm aile bireylerini mutlu eder. Bebekler ikiz olunca bu heyecan tabi ki ikiye katlanır.

ikiz-bebek

İkiz bebeğe sahip olan aileler oda dekorasyonunu yaparken ve bu ikiz çocuk odası için eşyalar seçerken diğer annelere ve babalara göre biraz zorluk yaşayabilirler. Özellikle ikizlerin cinsiyetleri farklıysa bu durum biraz daha karmaşık hale gelebilir ve zorlaşabilir. Bazı özel detaylara dikkat edilerek ikiz bebek odası hazırlıklarını kolaylaştırmak mümkündür.

İkiz bebek odalarının dekorasyonunu hazırlarken dikkate alabileceğiniz 6 dekorasyon fikri:

1- Çocuklarınız için ayırdığınız oda normal çocuk odalarına göre daha büyük oda olabilir. Küçük bir oda daha karmaşık gözükmesine neden olabilir. Bütçeniz ve odanız geniş ve ferah bir oda yapmaya uygunsa odaya koyacağınız eşyalardan her bir ikiz için ayrı ayrı eşya alabilirsiniz. Aksi durumda ikiz çocukların odalarında her üründen iki tane olması hem bütçenizi zorlayabilir hem de odayı biraz daha kalabalık ve zor bir dekorasyon ile karşı karşıya getirebilir.

2- İkizlerden biri kız, biri erkekse odanın dekorasyonunu yaparken çok daha dikkatli ve özenli olunması gerekir. Bu durumda odada kullandığınız renkleri ve özellikle eşyaları seçerken daha seçici davranmanız gerekir. Kız olan için ayrı renk, erkek olan için ayrı renk seçebileceğiniz gibi bunun dışına çıkarak her ikisine de uygun ortak renkler seçenekleri ile de dekorasyonunuzu yapabilirsiniz. Kullanacağınız detaylar ve aksesuarla cinsiyet farklılıklarını yansıtabilirsiniz. Pembe ve mavi renklerin yanı sıra yeşil, sarı, turuncu, beyaz gibi renkler hem kız hem de erkek çocuklar için rahatlıkla kullanılabilir.

ikiz-bebek-2

3- İkiz bebek odası için kullanacağınız mobilyaları hazır şekilde satın alabileceğiniz gibi özel tasarım mobilya olarak zevkinize göre de yaptırabilirsiniz. Örneğin iki tane aynı yataktan alarak ikiz bebekleriniz için odayı dekore edebilirsiniz. Daha sonra bu yatakları odada divan şeklinde kullanabilirsiniz.

4- Oda dekorasyonunda her iki bebek için de aynı renklere sahip mobilya alırsanız odayı bebeklerin cinsiyetlerine göre tonlarda belirleyerek odayı bu şekilde renklendirebilirsiniz. Kız çocuğun kişisel eşyaları, nevresim takımları ve uyku seti onun kişiliğine uygun pembe, kırmızı mor, lila gibi canlı ve cıvıl cıvıl renkler seçerek fark yaratılabilir. Erkek çocukta ise mavi, gri gibi renklerde tercih edilebilir. Aynı renkte alınmış olan mobilyalarda farklılık yaratmak için kız çocuğun yatağı ve erkek çocuğun yatağı kendilerine uygun renkler ve aksesuarlar ile tamamlanabilir.

Her ne kadar cinsiyetleri farklı da olsa, ikiz bebek odası mobilyanıza uygun olarak alacağınız halı ve perdeyi, lambaları, duvarların rengini her iki çocuk için ortak bir renk belirleyerek odanızda bütünlüğü sağlayabilirsiniz.

5- Çocuk odasını mümkün olduğunca iyi değerlendirmek için yataklar odayı daraltmayacak şekilde yerleştirilmelidir ki oda ferah dursun ve diğer eşyalar için alan kalsın.  İkiz bebekler doğduktan sonra ilk aylarda özellikle dolap, etajer, raf benzeri, komodin gibi mobilyaları rahatlıkla paylaşabilirler. Bu ürünlerden birer tane alsanız dahi iki bebeğin eşyalarını rahatlıkla sığdırabilirsiniz.

ikiz-çocuk-3

6- Bebek odasının dekorasyonu aşırı modern ve gündemden çabuk düşecek modellerden ziyade klasik bir tarzda seçebilirsiniz. Bir masal, hayvanlar alemi ya da deniz gibi tek bir tema seçip bu tema konsepti içerisinde farklılıklar yaratarak odayı dizayn edebilirsiniz. Hayvanlar dünyasından bir hayvanı tema olarak belirlediyseniz örneğin duvarın bir tanesine aslan diğer duvara kuzu çıkartması yapıştırabilirsiniz. Ya da duvarda kullanacağınız tablo ve aksesuarları belirlediğiniz tema üzerinden seçerek konsepti tamamlayabilirsiniz. Yatakların bulunduğu alandaki duvarlara çocuklarının resimlerinin olduğu çerçeveler de asabilir ve duvara isimlerini yazarak duvarınızı renklendirebilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir