Genç yatak odası hazırlarken dikkate alınması gereken 8 püf noktası

genc-odasi-1
Çocukluktan gençliğe geçerken gençler sahip oldukları oda takımlarında ve oda dekorasyonunda değişiklik yapmak isteyebilir. Gençler odalarında sadece uyumazlar çünkü kendi odaları evin içinde vakit geçirmeyi en çok tercih ettikleri yerdir. Ders çalışmak, boş zamanlarını değerlendirmek için hobileriyle ilgilenmek, kitap okumak, arkadaşları geldiğinde onlarla vakit geçirmek için de odalarında zaman geçirirler. Bu nedenle hem ihtiyaçlarına yönelik hem de dekorasyon anlamında hoş görünümlü bir odada hem daha rahat ederler hem de daha keyifli anlar yaşarlar.

Genç yatak odası hazırlanırken nelere önem verilebilir. İşte size 8 püf noktası:

  1. Genç yatak odalarının kişiye özel bir dekorasyonunun olması gencin daha çok hoşuna gidebilir. Klasik koyu renklerle hazırlanmış bir oda yerine canlı ve çocuğunuzun sevdiği renklerle döşenmiş bir oda dekorasyonu hazırlamak onu mutlu edecek bir seçim olabilir.
  2. Çocuğunuz canlı renklerden hoşlanmıyorsa pastel tondaki renklerle odayı döşemek bir seçim olabilir. Odayı hareketlendirmek için yatak takımlarında, perdelerde ya da halıda desenli seçimler yapabilirsiniz.
  3. Odada yatakla birlikte çalışma masası, komodin ve dolap her yatak odasının olduğu gibi genç odalarının da olmazsa olmaz parçalarıdır. Bu parçaları seçerken takım mobilya almak yerine farklı parçaları bir araya getirerek hoş bir oda hazırlayabilirsiniz. Renk seçiminde çocuğunuzun zevki oldukça önemli.
  4. Odada yeriniz varsa kitap okuyabilmesi için rahat bir koltuğa odada yer verebilirsiniz. Yer durumunuza göre arkadaşları ile de vakit geçireceğini düşünerek bir oturma köşesi de hazırlanabilir. Eğer koltuk ya da oturma köşesi için yeterli alan bunmuyorsa içine gömülerek oturabileceği bir armut koltuk çocuğunuzun hoşuna gidebilir. genc-odasi
  5. Gencin kendisini mutlu ve rahat hissedebilmesi açısından ilgi duyduğu konulara ve hobilerine göre oda dekorasyonunu hazırlayabilirsiniz. Sporu seviyorsa spora yönelik, müzik ya da sanata meraklıysa bu tarzda objeler ve tasarımlara odasının dekorasyonunda yer vermek odasında çok daha mutlu hissetmesini sağlayabilir.
  6. Yatağını seçerken çekmeceli veya bazalı yatak olarak seçerseniz odada dağınıklığı giderebilecek şekilde bazı eşyalarını bu çekmece ve bazaya koyabilirsiniz. Böylelikle yerden de kazanırsınız. Ayrıca açılır kapanır yataklar da ayrı bir seçim olabilir.
  7. Çocuğunuz odayı tek başına mı kullanacak yoksa bir kardeşi var ise onunla mı kullanması gerekiyor bu durum göz önüne alınarak oda dekorasyonun hazırlanması önemlidir. Odada tek kalacaksa gencin fikri alınarak oda düzenlenmesi onun odada rahat edebilmesi açısından daha uygundur. Tek kalmayacaksa odada kalacak çocukların her birinin önerileri dikkate alınmalıdır. Örneğin biri sora meraklıyken diğeri sinema ya da müziğe meraklı olabilir.
  8. Genç odasında aksesuarlar önemli yer tutar. Odasını zevkine uygun şekildeki obje ve aksesuarlarla renklendirebilir. Duvara monte edebileceğiniz raflara kitaplarını, süs eşyalarını yerleştirebilir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir