Evden Eve Taşınmanın Püf Noktaları

kutu
Ev taşınma başlı başına zahmetli bir iştir. Paketleme, eşyaların nakliyesi, ev temizliği, yerleşim ve daha birçok konu ayrı bir özen gerektirir. Eşyaların toplanması, tekrarda yerleştirilmesi, evin temizliği tüm detaylar insanın gözünde büyür. Sizler için taşınma işini kolaylaştıracak birkaç pratik öneriyi bir araya getirdik. Bu konulara dikkat ederek daha rahat bir taşınma süreci geçirebilirsiniz.

1.Eşyalarınızı eleyin

Yeni taşınacağınız evin boyutu ve şekli gereği eşyalarınızın bir kısmı yeni evinize sığmayabilir. Bu durumda eşyalarınızın bir kısmını yeni eve götüremeyeceğiniz için eleme yapmanız gerekir. Bu yüzden taşınacağınız eve hangi eşyaları götürüp götürmeyeceğinizi iyi belirleyin. Fazladan eşya size ekstradan yük olacağı gibi, taşınma maliyetini artırır. Kullanamayacağınız eşyaları önceden belirleyip elden çıkarmanızda yarar var. Ne kadar az eşyanız olursa evden eve nakliyat firmasına ödeyeceğiniz nakliye ücreti o kadar düşük olur.

2.Kolileri taşınabilir hale getirin

Fazla koli olmasın diye ağır koli yapmaktan kaçının. Kolilerin hafif olmasında fayda var. Kolileri alabileceğinden fazla eşyayla doldurmak hem taşımayı zorlaştırır, hem de koliler ağırlıktan dolayı yırtılabilir. Kolilerin içine daha az eşya koyarak, yükünü hafifletebilir ve eşyalarınızın zarar görme ihtimalini minimuma indirebilirsiniz. Eşyalarınızı düzgün bir şekilde üst üste koymayı deneyin.

Kolilerinizin yan taraflarına delikler açarak taşıma işini kolaylaştırabilirsiniz.

3.Planlı olun

Taşınmayı önceden planlamanız işinizi bir hayli kolaylaştırır. Evde tadilat, boya gibi işlemler yapılacaksa, bunların ne zaman yapılacağını belirleyip aşağı yukarı ne kadar süreceğini bilmenizde fayda var. Zamanında organize olursanız, işlerini daha kısa sürede pratik bir şekilde bitirebilirsiniz. Ayrıca ileride oluşabilecek aksaklıkların da önlemiş olursunuz.

4.Çocuğunuz ve evcil hayvanınız varsa

Önceden plan yapsanız dahi taşınma işlemi telaşlı ve stresli geçer. Böyle zamanlarda etrafta dolaşan çocuğunuz veya evcil hayvanınızla ilgilenmek bir hayli zor olur.

Bu sebeple taşınırken çocuğunuzu veya evcil hayvanınızı güvendiğiniz birine emanet etmenizi öneririz. Çocuk ve evcil hayvanınızla ilgilenmesi için bir ailenizden veya yakınınızdan yardım alabilirsiniz.

Yakından tanıdığınız ve onlara iyi bakabileceğini düşündüğünüz birinden destek alırsanız, daha verimli sonuç alabilirsiniz. Böylece her şey sizin sorumluluğunuzda olmaz, işleri paylaşabilirsiniz.

5.Detayları gözden kaçırmayın

Taşınırken genelde odak noktamız ev taşımak olduğundan gerekli ayrıntıları unutabiliriz. Yeni eve taşınırken elektrik, su, doğalgaz faturalarını yeni adrese yönlendirmeli, internet ve kablo tv aboneliklerini iptal etmelisiniz. Bu gibi değişiklikleri yapmayı ihmal etmeyin.

Paketleme konusunda pratik öneriler

Yumuşak eşyalarınızı büyük bir poşette bir arada depolayabilirsiniz. Sıkıca bastırarak fazladan yer açabilirsiniz. Daha geniş alan elde etmek için vakumlama yöntemini tercih edebilirsiniz.

Ayna veya aynalı/camlı mobilyalarınızı çapraz şekilde bantlayabilirsiniz. Böylece olası bir darbeye karşı daha dayanıklı olurlar, çizilme veya kırılma riski azalır.

Teknolojik ürünlerin kablolarını düzgünce katlayıp ayrı ayrı saklayın. Böylece aradığınızda daha kolay bulabilirsiniz. Yerleşim sırasında televizyon kablolarının nereye takılacağını bulamama ihtimaline karşı, kabloları çıkarmadan önce televizyonunuzun fotoğrafını çekebilirsiniz. Böylece yeni evinizde bu fotoğraftan yararlanarak kolayca kurulum yapabilirsiniz.

Mutfağınızdaki kesici aletleri paketlemek için size güzel bir önerimiz var. Bunun için fırın eldivenlerini kullanabilirsiniz. Böylece taşıma esnasında tehlikeli bir durum yaşanmasını önlemiş olur, aynı zamanda kolilerin açılma sırasında beklenmedik kazaların oluşmasının önüne geçebilirsiniz.

Sahibinden.com’un sahibinden hizmetler sayfasını ziyaret ederek ev tadilat, dekorasyon, nakliye, mimari, tamirat ve teknik servis gibi farklı birçok kategoride hizmet veren 13.000’den fazla kurumsal üyeye ulaşabilirsiniz.

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir