Evde çalışma masası seçimi ve kullanımı için 10 öneri

evde-calisma
Gerek iş hayatlarının yoğunluğu nedeniyle kimi zaman işlerin evlere taşınması gerekse bilgisayar kullanımının artması ya da home ofis çalışma tercihi nedeniyle ev içerisinde bir çalışma masası ve çalışma odasına daha çok ihtiyaç duyuluyor. Küçük de olsa bir çalışma alanı yaratmak, bir çalışma masası hazırlamak bu ihtiyacı ev içerisinde karşılayabilir. Rahat bir çalışma yapabilmek için çalışma alanı ya da masasının rahat ve kullanışlı olması önem taşıyor. Masanızı seçerken sizi rahat hissettiren renkleri ve kullanışlı modelleri tercih edin. Farklı ve yaratıcı fikirler çalışma odanızı ve çalışma masanızı sıkıcı olmaktan kurtarır. Böylelikle evde kendinize neşeli ve konforlu çalışma ortamları hazırlayabilirsiniz.

Çalışma masası seçimi  için değerlendirebileceğiniz önerilerimiz:

  1.  Eğer evinizde çalışma odası için ayıracak yeriniz yoksa oturma odanızın veya salonunuzun bir köşesini rahatlıkla çalışma alanı olarak değerlendirebilirsiniz. Odanızın dekorasyonuna uygun bir masa ve sandalye ile kullanışlı ve şık çalışma alanları oluşturabilirsiniz.
  2.  Salonda bir çalışma köşesi oluşturacaksanız çalışma masanızı yer durumu müsait ise kanepenin arkasına yerleştirebilirsiniz. Oturma grubuna uygun tarzda seçilmiş bir çalışma masası ve çalışma sandalyesi odada şık bir görünüm yaratabilir. Salon için daha klasik ve zarif modelli çalışma masalarını tercih edebilirsiniz.
  3.  Yatak odaları da eğer yer müsait ise çalışma masası koyabilmek için seçilebilen alanlardır. Uygun bir köşeye odanızın dekorasyonuna uygun seçeceğiniz bir çalışma masası ile kendinize bir çalışma alanı oluşturabilirsiniz.
  4. Çalışma masası seçerken üçgen ve x şeklinde bacakları olan çalışma masası modelleri seçebilirsiniz.
  5. Ayaklarının altında raf şeklinde bir bölmesi olan bir çalışma masası seçerseniz alt tarafta kalan kısmı yazıcı, tarayıcı gibi diğer aletleri ya da gereçleri yerleştirmek için değerlendirebilirsiniz. evde-calisma-1
  6. Çalışma masasını beyaz renkte seçmek bulunduğu ortama aydınlık bir hava katacaktır. Beyaz çalışma masanızı kahverengi, mürdüm, yeşil, turkuaz, lacivert, siyah renkli aksesuarlar ve mobilyalarla birlikte kullanarak hoş bir görünüm elde edebilirsiniz. Burada dikkat edilecek nokta karmaşa yaratmamak için kullandığınız alandaki diğer dekorasyon renklerine uyum sağlayacak tonların aksesuar kullanırken seçilmesidir. Beyaz ile açık mavi renklerinin uyumu size huzur da verecektir. Beyaz masa ile kullanılabilecek renk seçenekleri oldukça fazla; bir bayansanız pembe, lila, kırmızı renklerini beyaz masanızın üzerinde ve etrafında seçeceğiniz objelerde kullanarak hoş bir uyum yakalayabilirsiniz.
  7. Farklı renklerde de çalışma masanızı tercih edebilirsiniz. Çalışma alanınızda kullanacağınız masa için bir renk konsepti belirleyebilir, bu renkleri masanızda evraklarınızı koyabileceğiniz uyumlu renkteki kutular ve aksesuarlar ile destekleyebilirsiniz.
  8. Çalışma masasının üst kısmını ahşap malzemeden tercih edebileceğiniz gibi cam olarak da seçebilirsiniz. Cam bir masa kullanış açısından daha fazla temizlik ve titizlik gerektirebilir. Ancak salon ve oturma odalarınızda çalışma masanızı kullanacaksanız cam bir masa kullanmak odalarınıza ayrı bir ışıltı kazandıracaktır.
  9. Çalışma masanızı çekmeceli bir masa olarak seçebilirsiniz. Çekmeceli masalar eşyalarınızı bu çekmecelere yerleştirebilmeniz açısından kullanışlı olabilir.
  10. Masanızı koyacağınız alan dar ise duvara dayalı kullanabileceğiniz ya da duvara monte edebileceğiniz sade ve çekmecesiz masaları tercih edebilirsiniz. Masanızın bulunduğu duvara raflar monte ederek kitaplarınızı ve eşyalarınızı bu raflara yerleştirebilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir