Ev dekorasyonunda abajur kullanımı için 7 pratik öneri

abajur
Evinizin salonunda, yatak odasında veya oturma odasında biraz değişiklik yapmak ve bu alanlara ufak dokunuşlarla hareket ve canlılık getirmek istediğinizde, abajurlar kullanabileceğiniz uygun bir dekorasyon alternatifidir. Abajurları bir ışıklandırma, aydınlatma aracı olarak kullanmanın yanı sıra en sevdiğiniz dekoratif objelerden biri olarak da evinizin çeşitli köşelerinde kullanabilirsiniz. Ev dekorasyonunda önemli yer tutan abajurları sevdiğiniz tarzda ve odalardaki eşyalarınızın tarzına uyumlu olacak şekilde modern ya da klasik tarzda seçebilirsiniz. Kullanabileceğiniz abajurlar, ister ayaklı, ister masa üstü abajurları olsun evinizin görünümünde fark yaratacak en güzel dekorasyon objelerinden biridir.

Abajur seçiminde ve yerleştirilmesinde dikkat edilecek unsurlara önem vererek dekorasyonunuzu daha göze hitap edecek şekilde yapabilirsiniz.

  1. Salonda abajur kullanırken abajur yerleşimi için seçeceğiniz birçok alan bulunur. Koltukların yanında yer alan yan sehpalarda veya bir konsol üzerinde abajurlarınızı kullanabilirsiniz. Eğer ayaklı abajur kullanacaksanız kanepe arkasına abajurlarınızı yerleştirebilirsiniz. Oturma grubunuzda iki adet tekli koltuk bulunuyorsa ikisi arasına konacak küçük bir masa üzerine küçük boyda bir abajur yerleştirebilirsiniz.
  2. Modern ya da klasik olsun abajurunuzun yanına bazı yardımcı aksesuarlar ekleyerek daha dikkat çekici bir görünüm yakalayabilirsiniz. Eğer yeterli alan varsa, abajurunuzun yanına bir tepsi içine yerleştirilmiş ya da yanında yer alabilecek mumlar, biblolar ya da vazo içine yerleştirilmiş çiçekler koyarak salon dekorasyonunuzda daha romantik ve yumuşak bir ortam yaratabilirsiniz. Konsolda kullandığınız abajurun yanına resim çerçeveleri ya da dekoratif objeler koyarak daha sıcak bir görünüm elde edebilirsiniz.
  3. Abajur alırken abajurun tarzı kadar renk seçimi de oldukça önemlidir. Aydınlatma olarak bulunduğu ortama loş ışık veren abajurların çeşitleri ve renk tonları oldukça fazladır. Odalarınızda yer alan perde, halı ya da mobilyalarınızın hangisinin rengini daha ön plana çıkartmak istiyorsanız o tonlarda seçim yapmanızda fayda var.
  4. Süslü gövdeli, süslü şapkalı, ahşap ya da eskitilmiş görünümlü abajurlar klasik tarzda döşenmiş salonlar için daha uygundur.
  5. Parlak ya da metal görünümlü abajurlar modern tarzda döşenmiş bir salon için daha uygun olacaktır.
  6. Yatak odanıza seçeceğiniz abajurun rengi konusunda kararsızsanız; beyaz rengin ağırlıklı olduğu veya pudra tonlarında bir yatak odanız varsa siyah veya koyu kahve renklerde abajurlar tercih edebilirsiniz. Yatağın yanındaki komodinde kullanacağınız abajurun yanına dekoratif objeler, kitaplar ile şık bir saat yerleştirebilir ve bu tasarımınızla yatak odası dekorasyonunuza renk katabilirsiniz.
  7. Evinizde geniş bir girişe sahipseniz ve girişte bir konsolunuz bulunuyorsa, konsol üzerine bir abajur koyabilir, etrafını vazoya koyacağınız taze çiçekler, biblolar ile zenginleştirebilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir