Dekorasyonda yeni trend: Bohem stili

bohem-stil-dekor

Bohem aslında bir yaşam tarzı. Bu yaşam tarzı yalın hayatların yaratıcı, renkli ve özgür stilini ifade ediyor. Bohem stili oldukça karmaşık ve bir o kadar da anlamlı ve özgür. İçerisinde çingenelerin karmaşık ve renkli hayatlarını da barındırıyor, biraz Avrupa, biraz vintage tarzı da var. Kendilerine tarz olarak bohem stilini seçmiş her insan bohemin oldukça şaşırtıcı kelime anlamını da mutlaka bilir. Bohem, yarını düşünmeden, günü gününe, tasasız, derbeder bir yaşayışı olan edebiyat ve sanata ilgi duyan kişilere veya topluluklara verilen genel addır.

Bohem stili moda dergilerinden sonra artık dekorasyon dergilerinde de yerini almış durumda. Birbirinden farklı şekilde bohem stili ile döşenmiş odalarda tek bir ortak nokta var. O da bohem stilinde aza yer yoktur. Bu nedenle her duvar hatta her tavan sanat eserleri, aynalar ve birbirinden farklı birçok renk ile kaplıdır. Farklı renk ve desenlerin birbiri ile sağladığı uyuma evin her köşesinde rastlamak mümkündür.

bohem-dekor

Bohem stili ile döşenen evlerde, çok seyahat eden ve her gidilen yerden o yöreye has bir obje alan kişilerin esintileri görülmektedir. Aynı zamanda daktilo, çevirmeli telefon gibi eski ürünlere önem veren ve etnik desenleri seven birine ait esintilerdir bunlar. Bu evlerde sanki tüm dünyayı tek bir alanda sergiliyormuş imajı verilir. Renk renk ve desen desen kumaşlar, kontrast renkler, ahşabın doğallığı ve lakenin modernliği hep bir arada ustaca sergilenmektedir.

bohem-salon

bohem-dekorasyon

Bohem stili ile modernlikten vazgeçildiği kesinlikle düşünülmemelidir. Tam aksine yaratılan her tezatlık bohem stili ile döşenen evlere ayrı bir güzellik katar. Örneğin vintage bir abajur ile modern bir tabloyu aydınlatma tam da bohem stiline göredir. Veya modern bir sehpanın üzerine konulacak eski bir daktilo bohem esintileri yaratır.

bohem-stil-ev

Ancak evlerde tam bir bohem havası yaratmak öyle kolay değildir. Modern, romantik ve vintage derken tüm tarzları içerisinde barındıran bohem, doğru uygulanmadığında içinden çıkılamaz bir hal alabilir. Tüm bu tarzlar ustalıkla bir araya getirilmediği sürece, zıtlıkların uyumuna dikkat edilmediği sürece, oldukça dağınık ve karışık bir ortam oluşabilir. Bunun önüne geçebilmek için vintage parçaları ölçülü kullanmaya ve onları modern parçalarla kombinlemeye özen gösterin. Böylece hoş bir bohem tarzda dekorasyon elde edebilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir