Çalışma odası için doğru aydınlatma önerileri

Çalışma odası için doğru aydınlatma şekli seçerek çalışma verimliliğinizi arttırmak mümkün.

çalışma-odası

Çalışırken okuma, yazma ve izleme işlemlerinin çok fazla olduğu ve göz yorduğu düşünülürse çalışma odasında doğru aydınlatma yapmak gerekiyor. Işıklandırmanın kötü olması gözleriniz için tam bir felaket olacaktır.

Çalışma odaları için aydınlatma oldukça dikkatli yapılması gereken hassas bir iştir. Duvarın renginden tutun da, ışıklandırma için seçtiğiniz ışık tonundan ve bunun duvara yansıması, ışığın geliş yönü ve ampullerin yeri çok önemlidir.

Çalışma odalarındaki aydınlatma sadece büyükler için değil, çocuklar için de oldukça dikkat edilmesi gereken bir durum. Ders çalışmak, ödev yapmak için çalışma masasına oturan bir çocuk kısa süre sonra gözlerinin yandığından ve ağrıdığından şikayet ediyorsa çalışma odasının aydınlatmasında bir sıkıntı olabilir.

Çoğu kişi aydınlatma detayını dikkate almazlar ancak çalışma odasındaki aydınlatma yoğun olmalıdır. Evlerini ve çalışma odalarını da bu yoğun ışığa göre dizayn ederler. Ancak çalışma odaları bölgesel aydınlatma olmalı ve bölgesel aydınlatma tek bir yönden uygulanması gereken en önemli aydınlatmadır. Sizin çalışmanıza, işinize yoğunlaşmanıza ve çocuğunuzun ders çalışmaya daha çok gönüllü olması, uzun süre kitap okumayı sevmesi gibi etkenler olsun istiyorsanız çalışma odasındaki ışıklandırmaya dikkat etmeniz gerekir. Ayrıca iyi ışıklandırma enerjiyi yüksek tutar ve özellikle çalışma odasında okumaya isteğine katkı sağlayan atmosfer yaratır.

çalışma-odası-2

Odanın farklı bölümleri için farklı ışık kaynakları kullanmak en mantıklı olanı. Göz için sağlığı için de oldukça önemli bunun yanı sıra odanın canlı aydınlık görünmesi de buna bağlı. Bu sebeple, çalışma odası için yerel ışıklandırmaları tercih etmeniz daha doğru. Aydınlatmanın gözünüzü yormaması ve odanızı kasvetli hale getirmemesi için, çalışma masanıza ışığın önden gelmesi oldukça önemlidir. Işığın arkadan gelmemesine çalıştığınız alana kendi gölgenizi de düşürerek çalışma odasının daha kasvetli bir hal almamasına dikkat edin.

Çalışma odası aydınlatma sistemleri için, lambader kullanmak oldukça akılcı bir seçim olacaktır. Kitap okumayı seven bir yapınız varsa özellikle koltuk yanına sarı bir aydınlatması olan lambader tercih edebilirsiniz. Bu sayede hem gözünüz rahatsız olmaz hem de sağlıklı bir aydınlatma olur. Eğer çalışma masası aydınlatması yapılacaksa masa üzerleri için tasarlanmış olan aydınlatma sistemlerinden yararlanmanızda fayda var, burada da dikkat edilmesi gereken nokta ışık masanız ile orantılı olmalı, masa küçük ışık alımı fazla olursa ya da tam tersi durum olursa bu da rahatsız edici olabilir, bu yüzden ayarlanabilir ışık sistemine sahip aydınlatmalar size daha çok yardımcı olacaktır.

çalışma-odası-3

Çalışma odası aydınlatması için yakınında fazla ısı yaymayan, floresan türü aydınlatıcıları tercih edebilirsiniz. Çünkü uzun çalışma saatleri geçirecekseniz, çalışma odanızda bir süre sonra bu ısı sizi rahatsız edebilir ve çalışma veriminizi düşürebilir.

Çalışma masanız için, yerinizden kalkmadan ışığı açma kapatma erişiminizin olduğu oturduğunuz yerden rahatlıkla bu işlemi yapacak akrobat model aydınlatıcılar tercih edin. Çalışma odanızda koltuk varsa, koltuğun yakınına bir başucu lambası yerleştirin.

Çalışma odası için aydınlatma yaparken görsellik ve şıklıktan çok, göz sağlığınızın ve konsantrasyonun ayrıca yaptığınız işten aldığınız verimin öncelikli olduğunu unutmayın. Bu durumu temel almanız halinde çalışma odası için yapacağınız ışıklandırma tercihleriniz daha sağlıklı ve faydalı olacaktır.

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir