Çalışma odanızı düzenlerken dikkat edebileceğiniz 7 detay

Eğer evinizde bir çalışma odasına ihtiyaç duyuyorsanız bu yoğun bir iş temponuz olduğunu ve bu tempoya yetişmek için sürekli çalıştığınızı gösterir.calisma_odasi_duzenleme

Çalışmalarınızın verimli olabilmesi için de çalışma odanızın huzurlu ve sizi teşvik edici olması gerekir. Siz de evinizde bir çalışma odası sahibiyseniz ve düzenlemek için harekete geçtiyseniz ya da ilk defa bir çalışma alanı oluşturacaksanız sizin için hazırladığımız bazı detayları inceleyebilirsiniz.

  1. Öncelikle çalışma odanızı ne sıklıkla kullanacağınız belirmeniz gerekmektedir. Sürekli bu odada vakit geçirecekseniz evinizin en iyi köşelerinden birisini çalışma odanıza ayırmanız gerekir.
  2. Çalışma odanızın gün ışığını alıyor olması psikolojiniz açısından oldukça önemli. Hem aydınlatmanıza destek olacaktır hem de ruhunuzun sıkılmasına fırsat vermeyecektir.
  3. Çalışma odanızın mobilyalarını seçerken ergonomik ve kullanışlı olmasına özen gösterin. Çok fazla mobilya kullanmaktansa fonksiyonel modelleri seçmeniz sizi rahatlatacaktır. Bilgisayarınızı ve kırtasiye malzemelerinizi taşıyabilecek bir masa, rahat ve ergonomik bir sandalye ve fazlalıklarınızı ortadan kaldıracak dolaplar ideal bir çalışma odası için gereklidir.
  4. Çalışma odalarında depolama alanları yaratmanız gerekir. Fazla kalabalık ve dağınıklık konsantrasyon bozukluğuna neden olur, böylelikle çalışmalarınız verimli olmaz. Huzurlu bir çalışma alanı oluşturabilmek için dosya, evrak vb şeyler için ekstra depolama alanları oluşturun.
  5. Çalışma odanızın aydınlatması sizin veriminizi direkt olarak etkileyecektir. Odanın uzun saatler doğal ışık alıyor olması ilk tercih edilenlerdir. Ancak odanızda dışarıya açılan yeterli pencere yoksa içeride kullanacağınız aydınlatmalar ayrı önem kazanacaktır. Odayı aydınlatan genel bir tavan aydınlatmasının yanında masanızda çalışma evraklarınızı aydınlatacak ilavelerin olması gerekecektir. Beyaz ve çok parlak ışıklar sizi yoracağı gibi, sarı ve hafif ışıklar rehavete kapılmanıza neden olacaktır. Çalışmalarınız uzun saatler sürecekse en ideal ışıklandırma sizin için önemlidir.
  6. Eğer çalışma odanızda yeterli alan varsa masanızın haricinde bir kitaplık ve gelen misafirleriniz için bir koltuk odanıza hoş bir hava katacaktır.calisma_odasi_koltuk
  7. Çalışma odaları her ne kadar soğuk alanlar olsalar da kişisel zevkleriniz doğrultusunda yapacağınız birkaç dokunuş odaya sıcaklık katacak ve ofisinizin dışında, evinizin sıcaklığı ile birlikte olduğunuzu size hatırlatacaktır. Örneğin küçük birkaç biblo veya şık bir tablo havanızı değiştirecektir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir