Çalışma odaları dekore edilirken dikkat edilmesi gereken 5 şey

calisma-odasi-1
Teknolojinin ve internetin hızlı gelişimi ile home ofis çalışan sayısı da gün geçtikçe artıyor. Bir çok şirket dahi artık personelinin home ofis iş takibi yapmasına izin veriyor. Bu durum güzel olduğu kadar sakıncalı da. Ofislerde işe adapte olmak ne kadar kolaysa ev de bu adaptasyonu sağlamakta zorluklar yaşanabiliyor. Amacına uygun dizayn edilen çalışma odaları insana ofisteymiş havası yaratabiliyor ve verimli işler yapmalarına yardımcı oluyor. Ancak uygun çalışma odaları dekore edebilmek pekte kolay bir iş değil.

calisma-odasi

Bunun için bilinmesi ve dikkat edilmesi gereken bazı detaylar bulunuyor. İşte çalışma odaları dekore edilirken dikkat edilmesi gereken 5 şey;

  • Aydınlatma çalışma odalarında dikkat edilmesi gereken en önemli detayların başında geliyor. Işık insanın motivasyonunu ve verimliliğini direk olarak etkiliyor. Gün ışığı insanlarda daha çok çalışma isteği uyandırıyor. Bunun için çalışma odanızı belirlerken çalışma saatlerinizde gün ışığını yeterince alan odalardan birini tercih etmeniz önemli. Eğer odanız doğal ışığı yeterince alamıyorsa odada kullanacağınız aydınlatmaların nerelerde ve ne şekilde kullanılacağını iyi belirlenmesi ve odanın her yerine eşit oranda yayılması gerekiyor. Yetersiz kalan ışıklandırmalar bitkinlik ve yavaşlamalara neden olacağı gibi aşırı ışıklandırma da kısa sürede gözlerinizin yorulmasına sebep olmaktadır.
  • Çalışma odalarını dekore ederken mobilya seçimlerine önem verilmesi gerekiyor. Fazla mobilya kullanımından uzak durarak daha fonksiyonel ve ergonomik parçalar kullanmak en önemli seçimlerden birisi. Bilgisayar ve kırtasiye malzemelerinizi taşıyabilecek bir masa, rahat bir sandalye ve dosyalar için ergonomik bir raf sistemi çalışma odaları için ideal olacaktır.
  • Dekorasyonda kullanılan renklerin insan psikolojisi üzerindeki etkisi malum. Çalışma odalarında da renk seçimi oldukça hassas bir durum. Özellikle beyaz krem ve açık tonlardan oluşan mobilyalar ve duvarlar insanlarda konsantrasyonu artırıcı bir etkiye sahip olduğundan tercihlerin bu yönlü olması önemli.
  • Çalışma odalarında yer alan depolama alanları gizli kurtarıcılardır. Dağınık ve karmaşık bir odada kim çalışmak ister ki? Dosyaların ortalarda, kırtasiye malzemelerinin masa üzerinde olduğu bir oda kısa sürede motivasyonunuzun bozulmasını sağlayacaktır. Bu nedenle raflı kapaklı dolaplar ile çekmeceli çalışma masaları kurtarıcınız olacaktır.
  • Çalışma odaları her ne kadar belirli bir prensibe göre dizayn edilmiş olsa da aralarda size özel dokunuşlar yaratmak odayı daha kolay benimsemenize neden olacaktır. Varsa koleksiyonlarından bir para veya sevdiğiniz dekoratif eşyalardan ufak parçalar mutlu olmanızı sağlayacaktır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir