Beyaz renk mutfağı temizlerken işinize yarayacak 7 tüyo

beyaz-mutfak-temizligi-1
Tabi ki de beyaz bir mutfak çok güzel görünüyor fakat temiz ve bakımlı olması şartıyla! Beyaz mutfağınızı kullanırken yağlı ve lekeli lavabo ile uğraşacak, tezgahtaki lekelere söylenecek, renkleri beyazdan sarıya dönmüş mutfak dolapları ile baş başa kalacaksınız. Kulağa pek de keyifli gelmiyor ama beyaz mutfakları temizlemek için gereken püf noktaları bilirseniz beyaz mutfakla başa çıkmak o kadar da zor değil.beyaz-mutfak-temizligi

Tek ihtiyacınız size vereceğimiz püf noktalarından faydalanmak. İşte size beyaz mutfak temizliği için 7 tüyo…

  1. Güneş ışınlarının direkt gelmesi beyaz lake yüzeylerin rengini soldurur ve sarılaştırır. Mutfağınızdaki dolapları korumak için mutlaka perde ya da güneşlik kullanın.
  2. Beyaz mutfak dolaplarının rengini koruyabilmek için 1 fincan sirke, 2 fincan ılık su ve 1 yemek kaşığı karbonat kullanarak temizleyin ve ayda bir kez ılık su ve yağ çözücü ile silin.
  3. Lekeleri bekletmeden anında silin. Uzun süre kalan lekeler dolaplarınızda, lavabonuzda, tezgahınızda kalıcı hasara sebep olur ve renk değişimine neden olabilir. Lekeler beyaz mermer ya da granit tezgahlarda hemen göze batar. Kirleri oluşmadan önlemek en iyi çözümdür yani kir yüzeye tamamen nüfuz etmeden ya da kurumadan önce müdahale edilmesi gerek.
  4. Yağdan dolap ve tezgâhlara sıçrayan lekeleri, tezgaha ve lavaboya dökülen yemek kırıntılarını ya da içecek lekelerini zımpara benzeri aşındırıcı malzemelerin ya da bulaşık ovma süngerleri ile temizlemekten kaçının. Bu malzemeler yüzeyi çizerler ve matlaşmasına sebep olurlar. Bunlar yerine hafifçe ılık su ile nemlendireceğiniz pamuklu yumuşak bir bez dolapları kullanın. Biraz bulaşık deterjanı ile ılık suyu karıştırarak yüzeyi bezle temizledikten sonra hemen ardından yumuşak bir başka bez ile kurulayın.
  5. Beyaz fayansları ve fayans aralarına giren kirleri temizlemek oldukça dert diyorsanız işte size pratik bir çözüm; karbonat ve sirkeyi su ile karıştırarak macun kıvamına getirdikten sonra sprey şişesine biraz sirke koyun. Macunu fayans aralarına uygulayın ve ardından üzerine sirke sıkarak bulaşık süngeri ya da diş fırçası ile güzelce ovun ve ardından durulayın. Bir süre mutfak sirke kokacak ama bu temizliğe değer.
  6. Beyaz lavaboları parlatmak ve lekelerini gidermek için en iyi yöntemlerden biri çamaşır suyu kullanmak. Çamaşır suyunu lavaboya direkt döktüğünüzde lavabodan akıp gider. Birkaç adet kağıt havluyu lavabonun içine serip havluyu çamaşır suyu ile ıslatabilirsiniz. Kağıt havlu yerine zaten çamaşır suyuna koyacağınız beziniz varsa bu bezi de lavaboya koyup üstüne çamaşır suyu döküp biraz bekletebilirsiniz. Bir taşla iki kuş. Bekletmenin ardından kağıt havlu kullandıysanız kağıt havluları atın, bez kullandı iseniz bezinizi durulayıp kaldırın sonra da lavabonuzu ılık su ile iyice durulayın.
  7. Ocakta bir şeyler kaynatmaya, pişirmeye ya da kızartmaya başladığınızda oluşan partiküllerin dolaplarınızı ve ocağın çevresini mahvetmesini önlemek için mutlaka ilk iş aspiratörü çalıştırın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir