Bebek odası hazırlanırken mobilya seçimi ile ilgili 6 öneri

bebek-odasi-1
Aileye yeni katılacak bir minik üye için oda hazırlamak, odası için mobilyalarını seçmek oldukça keyiflidir. Bebek odası dekorasyonu için mobilya seçerken dekorasyonuna önem vermenin yanı sıra bebeğin rahatını ve sağlığını düşünerek de seçim yapmak gerekir. Bebek odasını hazırlarken seçebileceğiniz mobilyalar rahat ve güvenli bir yatak, alt değiştirme komodini, giysileri ve eşyaları için bir dolap, emzirme koltuğu ve aydınlatma için bir avize yanı sıra az loş bir ışık verecek bir abajurdur. Eğer yeriniz ve ilave bütçeniz varsa isteğinize bağlı olarak odaya bir küçük oturma grubu ya da bir puf da ekleyebilirsiniz. Bebeğin cinsiyetine göre odalarınızda mobilya, perde renkleri kullanabileceğiniz gibi başka sıcak ve canlı renkler de tercih edebilirsiniz. Daha sade bir dekorasyon tercih edenler yeşil, sarı ve toprak renklerini kullanarak bir oda hazırlanabilir. Odanızın mobilyalarını seçtikten sonra, odada kullanılan renklere ve tarza göre aksesuarlar ilave bebek odanızı daha neşeli ve şirin bir görünüme kavuşturabilirsiniz.

Mobilyaları ve kullanılacak eşyaları seçerken dikkat edilmesi gereken önemli unsur; rahatlığı ve güvenli olması yanı sıra mobilyalarda kullanılan boyanın ve malzemenin, tekstil ürünlerinin dokuma içeriklerinin bebeğin sağlığına zarar vermeyecek malzeme ve boyadan yapılmış olması.

dolap

Sunacağımız öneriler mobilya seçimini yaparken size yardımcı olabilir.

  1. Bebek beşikleri gibi küçük ve portatif yataklar ilk doğduğu süreçte bebeğin uyuyabileceği bir alan olarak düşünülebilir; bunları bebeğinizi yanınızda bulundurmak istediğinizde diğer odalara taşımanız daha kolaydır. Büyüdüğünde de kullanmayı tercih ettiğiniz yatakları seçecekseniz yatak koruyucunuzu rahatlıkla koyabileceğiniz, ön siperleri bebeğin kafasının sıkışmayacağı gerekli açıklıkta olan yatakları tercih etmelisiniz böylelikle bebeğinizin yatağında daha güvenli olabilmesini sağlamış olursunuz. Ayrıca atak şiltesinin rahatça ayarlanabilir olması annenin bebeğe daha rahat uzanabilmesini sağlayacaktır. besik
  2. Odada kullanacağınız bir alt değiştirme ünitesi bebeğinizin altını değiştirirken oldukça işinizi kolaylaştıracaktır. Bu üniteleri, bebeğinizin altını değiştirirken kullanabilmenizin yanı sıra bez, havlu, ilaç, krem, pudra ya da gereken diğer malzemeleri yerleştirerek de değerlendirebilirsiniz. Bez değişimi için, üst kısmı bu kullanım amacına göre düzenlenmiş şifonyerler de kullanılabilir; bu şifonyerlerin üzerinde portatif olarak yerleştirilen bir tabla bulunur. Hem yeriniz hem de bütçeniz çok müsait değilse, ayrı bir ünite almak yerine odaya koyacağınız şifonyerin üzerine bebek alt açma süngeri koyabilirsiniz; böylelikle ayrıca bir ünite almak durumunda kalmayabilirsiniz. alt-degistirme-2
  3. Eğer yeterli yeriniz varsa ve bütçeniz de müsait ise bebeğinizin odasına bir sabit koltuk ya da sallanan bir koltuk yerleştirebilirsiniz. Bu koltuğu emzirme koltuğu olarak ya da bebeğinizin yanında geçireceğiniz sürelerde oturma amaçlı kullanabilirsiniz. Ayaklarınızı uzatabileceğiniz ufak bir puf bebeğinizi koltuğunuzda emzirirken daha rahat etmenize yardımcı olabilir. koltuk-2
  4. Bebeğinizin odasında kullanacağınız aydınlatma için hem bir tavan lambası hem de gece kullanımı amaçlı daha loş ışık sağlayacak bir gece lambası, abajur kullanabilirsiniz.
  5. Emeklerken ya da büyüdüğünde oturup, oyunlar oynayabileceği bir köşe de bebeğinizin odasında hazırlayabilirsiniz. Bebeğin bir kardeşi varsa bu alan kardeşi ile de ayrıca vakit geçirebileceği güzel bir alan olabilir.
  6. Bebeğinizin kıyafetleri koyabileceğiniz bir dolaba da ihtiyacınız olacaktır. Bu dolabı seçerken özellikle bebeğin bir yaşına kadar giyeceği ufak bebek kıyafetleri, tulumlarını da rahatça yerleştirebileceğiniz uygunlukta çekmeceli, raflı bir dolap olmasına özen gösterebilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir