Yeni yıl habercisi yılbaşı çiçekleri

Yani bir yıl daha geldi kapımıza dayandı. Gelirken de aslında etrafında birçok habercisi vardı.

yilbasi_habercisi_cicekler

Önce havalar soğudu, yapraklar döküldü, renkli çiçekler soldu. Sonra kuvvetli yağmurlar yağdı, seller gitti. Derken havalar iyice soğudu ve kar yağmur yerini bembeyaz karlara bıraktı. Bu sırada kışın gelişi ile kışa dayanıklı yeni çiçekler açtı. Bu çiçekler yeni bir yılın gelişini haber verdi bize.

Kış mevsimin tam ortasında yaşadığımız yeni yıl heyecanında yılbaşı çiçeklerinin de payı büyüktür. Siz de yeni yılın geldiğini çiçeklerinizden öğrenmek istiyorsanız ancak bunların hangileri olduğunu bilmiyorsanız işte size yeni yıl habercisi yılbaşı çiçekleri.

Yılbaşı çiçeği

Sonbaharın bitişi ile sonbahar çiçeği kendini göstermeye başlar. Kış mevsiminde açtığı renkli çiçekler bize yeni yılı müjdeler. Etli ve narin yaprakları vardır ve sarkıktır. Kış mevsimi bitene kadar çiçek açmaya devam eder ve baharın gelişi ile dinlenmeye çekilir. Dinlenme esnasında da belirli aralıklarla doğru sulama yaptığınızda yeni yılı bol çiçekle karşılayacaktır.

Kardelen

Kardelen çiçeği için yazılmış birçok efsane vardır. Bu muhteşem yılbaşı çiçeği tüm efsaneleri hak eden bir yapıya sahiptir. Adı üzerinde bembeyaz kar örtülerini delerek doğaya merhaba diyen kardelen çiçeklerini gördüğünüzde yeni bir yılın yaklaştığını anımsayabilirsiniz. Kardelenler bir mucize gibi, tüm soğuğa ve kara inat çıkarak güneşe yüzlerini dönerler ve belki de yeni bir yılın kutlamasını kendilerince böyle yaparlar.yilbasi_cicekleri_kardelen

Hercai menekşe

Bir rivayete göre kardelen bu menekşeye aşık olmuş, ancak menekşe kardeleni yarı yolda bırakmış. Bu nedenle her seveni yarı yolda bırakanlara denildiği gibi hercai denilmiştir ona da. Soğuğa dayanıklı olan hercai menekşeler rengarenk çiçek açarlar. Kış mevsiminde de karşınıza sıklıkla çıkarlar. Sizde hercai bir menekşe gördüğünüzde artık havaların soğuduğunu ve yeni bir yılın kapıda olduğunu hatırlarsınız.

Süs Lahanası

Lahanadan da çiçek mi olurmuş demeyin. Eğer süs lahanalarını görmediyseniz böyle düşünmeniz gayet normal. Kış mevsimin vazgeçilmezi, bol vitaminli lahana sebzesinin süslü hali ise kış ayının geldiğinin ve yepyeni bir yılın yaklaştığının habercisi. Yenmeyen bu bitki aynı lahana gibi kat kat, kıvrım kıvrım ve rengarenk yapraklarıyla bahçelere neşe katıyor. Karın altında da bu güzelliği sergileyen süs lahanası en ilginç yeni yıl habercilerinden birisi.

Siklamen

Adını çiçeklerinin benzediği renge veren bu çiçek kış mevsiminin en gözde bitkilerinden birisidir. Sonbahar aylarında açmaya başlayan siklamen ilkbahar mevsimine kadar çiçekleri ile birliktedir. Yani kış mevsiminde açtığı çiçeklerle hayatımıza renk katar. Sonbaharda renklenmeye başlayarak kış mevsiminin ve yeni yılın gelişini de bize müjdeler.

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir